MUSTAFA KEMAL ATATÜRK

Başkanın Mesajı

Nice 25. Yıllara

                Değerli Dostlar,

                Güney bölgesindeki dinamizmin en güzel örneği olan kooperatifimiz yüreğini, ortak aklını ve sermayelerini kooperatif çatısı altında birleştiren siz değerli ortakları ile kocaman bir 25 yılı geride bıraktı. Ülkemizdeki satış şirketlerinin ortalama yaşı 12 iken, 25 yılın kıymeti kendiliğinden ortaya çıkıyor. Bu başarıya önderlik yapan, sürdürülebilirliğini sağlayan mekanizmaları işleten, ortaklık yapan, destek veren herkese yürekten teşekkürler.
                Dile kolay bu 25 yıl içinde dünyada, ülkemizde ve mesleğimizde yaşanan değişim, dönüşüm ile özellikle bilimsel ve teknolojik gelişmeler kooperatifimizi ve kooperatifimizin işleyişini ciddi şekilde etkiledi. Ama sonunda üyesine hizmet kalitesi her geçen gün daha da artan, kurumsal, İSO 9001-2008 kalite belgeli, büyük ve sürekli büyüyen bir yapı haline geldik.
İlaç eczacılık hizmetinin kalitesini artırmaya yönelik yaptığımız iş yapış şekillerimizdeki değişiklikler -örneğin sürsaj yapmama, internet siparişi, soğuk zincir uygulamalarımız, ön depomuz FARMALOJİSTİK- her zaman için bu sektörde taklit edilmiştir. Hem daha kaliteli bir depoculuk hizmeti hem de ortaklarımıza daha çok katma değer yaratacak bu uygulamaları hayata geçirebilen dinamik bir yapıyız. Bu dinamik yapının kendini meydana getirenler ile içinde yaşadığı coğrafyasının karakteristiğini yansıtan bir kültürü de oluştu bu 25 yılda. Sanatsal Etkinlikleri ile GEK ormanı ile Danışma Meclisi toplantıları ile. Böyle bir yapıya, Kooperatif şubelerine yakın yerler olsun, 200-300 km uzak mesafeler olsun her daim kooperatifinin yanında yer alan ortakların oluşturduğu böyle bir kooperatife başkanlık yapmak benim için çok büyük bir şans ve onurdur.
                Geçen 25 yıllık bölge kooperatifçilik hareketini şöyle bir hatırlıyalım;    
Silifke Ecza Kooperatifi adıyla,1979 yılında Silifke ilçemizde başlatılan kooperatifçilik hareketi,1987 yılında İçel Merkez’e taşınır ve İçel Ecza Kooperatifi olarak hayatına devam eder.7 kişi ile başlayan kooperatifçilik hareketi, o zamanın zorlu şartlarından bu hareketi sahiplenen bir avuç meslektaşımızın (Ali ÖNSAY,Yılmaz MANAV,Mehmet YILMAZ )büyük gayretiyle hızla gelişir.
Yan yana durarak birlikte hareket ederek nelerin başarılabileceğini en güzel örneği olan kooperatifçiliğin faydalarını o dönemde gören ve destek veren meslektaşlarımızın katılımıyla oluşum dalga dalga büyür ve birkaç yıl içinde yüzlerce insanı bu hareketin içine çeker.
Öyle bir zaman gelir ki İçel’de Pazar payı %60 lara kadar ulaşır. Yani İçel’de satılan 10 ilacın 6’sı kooperatif tarafından satılmaktadır.
1998 Asya krizi o zamanki tüm ticari depo ve kooperatiflerimizi olumsuz bir şekilde etkiler. İçel Ecza Kooperatifimizde bundan nasibini alır.2-3 yıl çalkantılı bir dönem geçirir. Ne var ki İçel Ecza Kooperatifi ortağı kooperatifini hiçbir zaman terk etmez, en kötü döneminde de hep yanı başında olur.
 
Sıkıntılı geçen yaklaşık 3 yıl süre zarfında ortak, kooperatifinde bulduğu her ilacı aldı, olmayanın muadilini alıp satarak büyük bir sahiplenme örneği gösterdi. Borçların büyük bir kısmı bu şekilde halledildi. Yalnız tedarikte %50-60 oranının üstüne çıkamama problemin çözümü ise ULUSAL BOYUT PROJESİ ile bulundu. O dönemki yöneticilerin büyük katkılarıyla (TEKB Başkanı Abdullah ÖZYİĞİT, Edak Ecza Kooperatifi Başkanı Vecihi ÖZERDEMLİ, İstanbul Ecza Kooperatifi Başkanı Sait YÜCEL, Bursa Ecza Koop. Başkanı Ebubekir BEYRİ) bu proje kısa dönemde hayata geçti. Projenin amacı belliydi. Tedarik sıkıntısı olan kooperatiflerimiz İçel Ecza Koop.’la pazar sıkıntısı olan Edak Ecza Koop.’un bir araya gelerek sinerji yaratması amaçlanıyordu.
Gerçekten de çok örgütlü bir yapısı olan kooperatifimizle, köklü bir geçmişi olan Edak Ecza Kooperatifimiz geçen 10 yıllık süreçte çok güzel bir sinerji yakaladılar ve bölgede kooperatifçilik olgusunu en üst seviyede tuttular diye düşünüyorum. Katkılarından dolayı emeği geçen herkese ve Edak Ecza Kooperatifimize bir kez daha teşekkür ediyorum. Birlikte geçirdiğimiz yıllarda bizimle beraber her aşamada yer alan değerli meslektaşlarımız Ecz. Mehmet YILMAZ, Ecz. Mehmet Emin İNAL ve Ecz. Umut ÖZKUL’u da saygı ve rahmetle anıyorum.
Bu süreçte adımızı 2005 yılında  GEK olarak değiştirerek hizmet verdiğimiz tüm bölgelerimizden ortaklarımızın da birer birer yönetim kademelerinde görev almasıyla kocaman bir bölge kooperatifi ve GEK Ailesi olduk.
Ortak yapımızda hızla büyüdü, hizmet verdiğimiz 9 ilde 1352 ortak sayısına ulaştık.3 şubemizde çalışan 236 GEK personelimiz 100 adet aracımızla çok büyük bir GEK Ailesiyiz.
Son yıllarda Sosyal anlamda da bir arada olmaya daha çok gayret gösteriyoruz. Sanatsal etkinliklerimiz kapsamında eczacılarımız, GEK çalışanlarımız, eczane teknisyenlerimizle beraber 2 yıldır ortaklarımızla buluşuyoruz. Bu yıl Adana ve Hatay illerimizden ortaklarımızın da katılımıyla Sanatsal etkinliğimiz daha da renklendi. Umarım önümüzdeki dönem diğer illerden ortaklarımızda bu etkinliklerin içinde yer alarak daha da renk katarlar.
GEK Kültür kulübü tiyatro topluluğu ile 2010 yılında Mersin’de başlayan beraber güzelliklerde buluşma yolculuğumuz 29 Eylül 2012 de Gaziantep ile devam etti. Kasım ayında Hatay, sonrasında da Adana’da ki ortaklarımızla bir arada olarak oyunlarını ortaya koyacaklar.
Güney Ecza Kooperatifinin en büyük felsefesi; ortağını hem sosyal hem de mesleki anlamda geleceğe taşıyabilmektir.
Bununla ilgili İlaç Dışı Sağlık ve Medikal alanlarda ciddi projeler yaptık. 450 Eczacımız ,1000 eczane teknisyenimizin katılımıyla gerçekleşen eğitimlerin sonunda şu an yaklaşık 300 eczacımız ilaç dışı sağlık ürünlerini eczanesinde satabilmekte.
Projemiz gelişerek devam edeceğine ve odalarımızın da desteği ile katılan sayısının daha da yükseleceğine inanıyorum.
Önümüzdeki yıllarda Güney Ecza Kooperatifi’nin hedefi;
Ortaklarımızın, özgür ve güçlü bir şekilde geleceğe  taşınması,
Çalışanlarımızın, artan aidiyet ile huzurlu bir ortamda çalışmaları,
Halkımızın da kaliteli eczacılık hizmeti alabilmeleridir.
Hedeflerimizin gerçekleşmesinde sosyal sorumluluk, çevre bilinci, verimlilik, ülke kaynaklarının rasyonel kullanımı, katılımcı ve şeffaf bir yönetişim anlayışı öncelikli temel değerlerimizdir.
2012 yılı Dünya Kooperatifçilik yılı ve aynı zamanda Güney Ecza Kooperatifimizin 25. yılı. Bu yüzden 8 Aralık’ta 25.yılımızı siz ortaklarımızın da katılımıyla muhteşem bir şekilde kutlayıp,bir arada olmak istiyoruz.
Önümüzde birlikte el ele ,sırt sırta,omuz omuza hareket edeceğimiz çok yıllar var.
Nice 25.yıllara
 
                                                                                                                                                     Sevgiler
                                                                                                                                                     Ecz.Tarkan BİR

                                                                                                                                                                 GEK YK Başkanı

2143 Ziyaretçi Tarafından Okunmuştur...

Güncel Duyurular