MUSTAFA KEMAL ATATÜRK

Başkanın Mesajı

Son 20 yılın en can alıcı ekonomik krizlerinden biriyle karşı karşıyayız. Dünyada para politikalarındaki değişimler,  buna bağlı olarak ABD’deki faiz artırımları,  AB içindeki ekonomik ve siyasi çalkantılar ülkemize direk yansıdı ve ekonomik olarak bizi ciddi sıkıntıya soktu. Bunun yanında erken seçim kararı dolayısıyla mali politikalarımızdaki gevşemeler, yabancı kuruluşların not düşürmeleri ve yurt dışından gelen yabancı döviz miktarındaki ciddi azalma sonucunda, ülkemizde döviz kurları hızla yükseldi. Bu durumu frenlemek için Merkez Bankasının yaptığı faiz artırımı ile şuan faizler 27-28’ler seviyesine geldi.

Peki bu durum tespitinden sonra neler yapmalıyız;

1-             Öncelikle eczacılarımızın ivedilikle başka iş kollarına yatırım yapmayı bırakıp eczanelerimizi riske etmemeliyiz.

2-             Nakitte kalmalıyız. Ev, araba, arsa, dükkân vs. yatırımlarından en azından şimdilik kaçınmalıyız.

3-             Eczanelerimize daha çok zaman ayırmalı, fiilen eczanelerimizde bulunmalıyız. Eczanelerimize tam anlamıyla hâkim olmalıyız. Bu durum eczanelerimiz ve dolayısı ile biz eczacılar için hayati öneme sahip bir durumdur.

4-             Eczanelerimizi küçük dokunuşlarla zaman zaman yenilemeliyiz. Para harcamadan bile ara ara değişimler yaparak hasta ve müşterilerimize karşı canlı, dinamik, yeniliğe açık bir görüntü vermeliyiz.

Bu tespitlerin yanında en önemli eksiklerimizden birisinin de eczanelerimizde nitelikli personel çalıştırmamak olduğunu düşünüyorum. Bizler eczanelerimizde değişime ve gelişime açık, dinamik, canlı, güler yüzlü, iletişimi iyi kendini devamlı yenileyen personeller çalıştırmalıyız. Maalesef eczanelerimizde bu tür çalışan oranımız çok az, Peki ne yapabiliriz; Yeni mezun meslektaşlarımızı eczanelerimizde istihdam edebiliriz. Bilindiği üzere Haziran 2018 itibariyle mezun olacak eczacılarımız 1 yıl boyunca yardımcı eczacılık yapmak zorundalar ve sonrasında da eczane açabilme olanakları kısıtlı. Bu meslektaşlarımızı KOSGEB’den yararlanarak, düşük maliyetlerle eczanelerimizde çalıştırabiliriz. Şöyle ki; KOSGEB program süresince 50.000 TL üst limitle 4 yıllık mezunlara maximum aylık 2000 TL ödenecek maaşın %60nı, 2 yıllık mezunlara maximum aylık 1.500 TL ödenecek maaşın %60 nı karşılıyor. Eczacı çalıştırmak istemezseniz bile bu teşvikten yararlanıp yukarıda saydığım nitelikteki personellerle eczanelerimizi daha verimli iş yapan işletmeler haline getirebiliriz. Bu hamleleri yaptığımız zaman eczanelerimizin daha verimli işletmeler olacağını, özellikle medikal ve ilaç dışı sağlık ürünleri alanında çok daha hızlı yol alacağımızı düşünüyorum.

Önümüzde eczanelerimizin geleceğini tehdit eden bir tehlikede online eczane zincirleri.  Amazon şuan ABD’de 1 milyar $ cirolu online eczane zincirini satın aldı ve yakın zamanda Türkiye’ye de gelmesi bekleniyor. (Amazon şu an itibari ile ABD’de Apple’dan sonra en büyük ve en değerli şirket durumundadır.) Zincir eczane olgusu zaten birkaç yıl önce Alphega adıyla sanal zincir yapısı olarak Ülkemize giriş yapmıştır. Hiçbir şey yapmadan yerimizde oturursak, birileri gelir ve bu alanları çok güzel bir şekilde doldurur, bizim içinde tren çoktan kaçmış olur. Bu yüzden değişimlere ayak uydurup kendimizi hızlı bir şekilde yenilemeliyiz. Bunun yolu da yukarıda belirttiğim gibi fiilen eczanelerimizde olmalı, eczanelerimizi değiştirmeli ve sürekli geliştirmeliyiz. Eczane teknisyenlerimizi daha donanımlı, dinamik, iyi iletişim kurabilen, değişim ve gelişime açık hale getirmeli, eczanelerimize sahip çıkmalıyız. Siz bunları yaparken biz de GEK olarak mesleki yenilikler ve gelişme konusunda, size her türlü profesyonel desteği vermeye devam edeceğiz. Eğitimler, tanzim-teşhir, raf kartelaları, etiketler ve sizin önerilerinizle geliştirilmesi gereken daha ne varsa Satış-Pazarlama ekibimizle bunları yapmayı sürdüreceğiz.

Bunların yanı sıra sizlere önemli bir konuda bilgilendirme yapmak istiyorum. Edak Ecza Kooperatifimizin ekonomik sıkıntı yaşamasından dolayı depoculuk faaliyetini durdurma kararı aldı. Bunun üzerine 3 Kooperatifimiz İSKOOP, BEK ve GEK koordinasyonunda yeni bir kooperatif oluşumu gerçekleştirildi. Bu Kooperatifimiz EGE Koop adı ile temmuz ayı sonunda kuruluyor. Ege Kooperatifinin kurucuları da şu şekilde oldu; 3 Kooperatifimiz, Ege Bölgesindeki 5 Eczacı Odasını temsilen oda başkanları ve TEB’i temsilen bir Merkez Heyeti üyesi. Ekim- Kasım ayında kooperatifimiz EGEKOOP olarak hayata geçecek ve 1 Ocak 2019’ta tam anlamıyla hizmet verecek. Böylece Ege’deki kooperatifçilik faaliyetimize kısa bir aradan sonra tekrar hız vereceğiz. Başta TEB Başkanı ve Yönetim Kurulu üyeleri olmak üzere Ege Bölgesindeki Eczacı Odası başkan ve YK üyelerine, kooperatifçilik olgusundan bir an bile uzaklaşmayan kooperatif gönüllüsü eczacılarımıza şimdiden sonsuz teşekkürler, daha yapacak çok işimiz, alınacak çok yolumuz var.

   Sevgiyle kalın…                                                                                                                                     

                                                                                                                                   Ecz. Tarkan BİR

                                                                                                                            Güney Ecza Kooperatifi

                                                                                                       Yönetim Kurulu Başkanı

 

1709 Ziyaretçi Tarafından Okunmuştur...

Güncel Duyurular