MUSTAFA KEMAL ATATÜRK

Başkanın Mesajı

 

Ekonomide dalgalanmanın sıkça olduğu, buna bağlı olarak da döviz hareketliliğinin yoğun yaşandığı bir yılı geride bıraktık. Aslında yıl nispeten sakin başlamıştı, hatta ilk 6 ay sonunda bu yılı da hedeflerden çok sapmadan kapatırız diyorduk ama Ağustos ayında başlayan dalgalanma ve buna bağlı faiz ve kur artışları sektörümüzü alt üst etti. Geçen seneden kalan yüzde 8'lik ilaç zammını almak bir yana dövizde oluşan hızlı artışla beraber sanayi refleks olarak üretim yavaşlatıldı ve tevzi ürün sayısında, ulaşılamayan ilaç miktarında ciddi artışlar oldu. Bunun nedeni hammadde de dışa olan bağımlılığı söyleyebilirim.

İlaç fiyat kararnamesine göre 2018 yılı Avro kuru 2.690 olarak sabitlenmiş durumda. Ülkemizde avronun bir ara 8 TL’yi gördüğü şu anda 6,4’ler seviyesinde olduğu düşünüldüğünde maliyetlerin dahi karşılanamadığını görüyoruz. Umarım Şubat ayında ilaçlara kur ayarlamasıyla bir miktar rahatlama olur. Beklentileri karşılamayan gerçekçi bir kur düzenlemesi gelmezse ilaç firmaları kendi çaplarında tedbirler almaya başlayacak. En başta ilaca erişimde zorluklar artarak devam edecek ciddi ilaç krizi olabilecek. Ayrıca sektörde daralmalar, küçülmeler yaşanacak. MF'ler kısılacak, vadeler çekilecek ve birçok başka önlemlerde alınacaktır diye düşünüyorum.

Yaşadığımız ekonomik krizde sektörümüzde neler yaşandı diye bir düşünelim. Eylül ayından itibaren vadeler birden geri çekildi. 4. ve 5. kademe ürünler vadesinde tahsil edildi. Deyim yerindeyse faizlerin % 40'lara ulaştığı ve krediye ulaşımın çok zorlaştığı o dönemde eczacı ciddi ekonomik sorunlar yaşadı ve krize sürüklendi diyebiliriz.

Bu süreçte Kooperatifler verdikleri sözün sonuna kadar arkasında durdular. Vadeleri geri çekmediler, 4. ve 5. Kademe ürünleri SGK vadesinde(90 günde) tahsile devam ettiler. 2019 aidiyetlerine baktığımızda da GEK olarak 2018 şartlarından geriye düşmeden hatta bir miktar yukarı bile çekerek aidiyetlere çıktık ve 2 hafta içinde de 2018 aidiyetindeki rakamlarımızı yakaladık. GEK Yönetim Kurulu olarak ortaklarımıza hep yanımızda oldukları için teşekkür ediyoruz.

Önümüzdeki yıllar için hedeflerimiz ise şu şekilde; Eczanelerimize yönelik eğitimlerimiz, teşhir tanzim uygulamalarımız, sosyal sorumluluk projelerimiz artarak devam edecek. Pazarlama birimimiz ortak satın alma yoluyla karlılığımızı arttırıcı ve ortaklarımıza farkındalık kazandırıcı projelerleler ilgilide yoğun bir çalışma yürütüyor. Biz de Yönetim Kurulu olarak birkaç yıl içinde kredisi olmayan bir GEK yaratmak için profesyonellerimizle birlikte çalışma içindeyiz.

Değerli ortaklarımız son iki senede gördük ki ilaca her yıl zam gelecek. Kooperatif stoklarında varsa zam öncesi ilaçları rahatça alabiliyoruz yoksa diğer depolardan zam öncesi ilaç almakta çok sıkıntı çekiyoruz. Ecza depoları vadeleri geriye çekiyor kooperatifler devreye girince piyasa dengeleniyor, ecza depolarının eczanelere verdiği ıskontolar ekonomik krize rağmen düşmüyor, çünkü bölgede kooperatif varsa rekabet var, ilaç var, kazanç var yoksa eczacı perişan. O yüzden küçük ayrıntılara takılmadan, ıskonto-vade peşinde olmadan el ele olalım, birlik olalım hep birlikte kalkınalım. Unutmayalım ki güçlü kooperatif demek güçlü eczane demektir.

 

 

Saygılarımla,

Ecz. Tarkan BİR

 

463 Ziyaretçi Tarafından Okunmuştur...

Güncel Duyurular